Galenika-Fitofarmacija
Fungicyd

EAN:8605020814723

Pyrogal (pirymetanil) Galenika - fungicyd

Pyrogal to fungicyd w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu powierzchniowym i wgłębnym. Jest przeznaczony do ochrony jabłoni i gruszy przed parchem, a także grochu i winorośli przed szarą pleśnią. Środek można stosować przy użyciu opryskiwaczy samobieżnych, ciągnikowych i ręcznych. Zawiera substancję czynną pirymetanil (400 g/l), należącą do grupy anilinopirymidyn (FRAC Grupa 9). Zaleca się stosowanie środka przemiennie z innymi fungicydami w dawkach do 1,0 l/ha dla jabłoni i gruszy oraz do 2,5 l/ha dla winorośli. Okres karencji wynosi: 56 dni dla jabłoni i gruszy, 28 dni dla grochu i 21 dni dla winorośli. Produkt chronić przed dziećmi i przechowywać w suchym, wentylowanym miejscu. Korzystając z tego środka, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Pyrogal - fungicyd na parcha

  • Skutecznie chroni jabłoń i gruszę przed parchem.
  • Do stosowania również w uprawie grochu i winorośli w ochronie przed szarą pleśnią.
  • W wygodnej i wydajnej formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą.

Pyrogal to fungicyd w postaci koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC), o działaniu powierzchniowym i wgłębnym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie przed chorobami powodowanymi przez grzyby: ochrona gruszy przed parchem gruszy, ochrona jabłoni przed parchem jabłoni oraz w ochronie przed szarą pleśnią w uprawie grochu oraz winorośli.

Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy sadowniczych oraz polowych. W przypadku ochrony jabłoni i gruszy można stosować środek również przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.

Środek grzybobójczy Pyrogal - zawartość substancji czynnej:

  • pirymetanil (związek z grypy anilinopirymidyn) - 400 g/l (37,5%).

Zgodnie z klasyfikacją FRAC substancja czynna środka należy do grupy 9.

Pyrogal - zwalczane choroby grzybowe:

  • Parch jabłoni,
  • Parch gruszy,
  • Szara pleśń (średni poziom zwalczania).

Fungicyd Pyrogal - stosowanie w uprawach:

Uprawy sadownicze:

  • Jabłoń,
  • Grusza,
  • Winorośl (w uprawie polowej).

Uprawy warzywne:

  • Groch (na suche nasiona).

Fungicyd Pyrogal - okres karencji, okres prewencji, następstwo roślin:

Okres karencji - okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej:

  • Jabłoń, grusza – 56 dni,
  • Groch – 28 dni,
  • Winorośl – 21 dni.

Okres karencji dla pasz - okres od ostatniego zastosowania środka na rośliny przeznaczone na paszę do dnia w którym zwierzęta mogą być karmione tymi roślinami (okres karencji dla pasz):

  • Nie dotyczy.

Okres prewencji - okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta:

  • Bezpośrednio po zabiegu celem inspekcji – po wyschnięciu cieczy użytkowej na powierzchni roślin.
  • W celu wykonywania prac polowych:
    - Winorośl – 5 dni,
    - Jabłoń, grusza – 1 dzień,
    - Groch – 2 dni.

Okres od ostatniego zastosowania środka na rośliny do dnia w którym można siać lub sadzić rośliny uprawiane następczo:

  • Nie dotyczy.

Środek grzybobójczy Pyrogal - sporządzanie cieczy użytkowej:

Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej objętość wrazz ilością środka. Napełniając opryskiwacz postępować zgodnie z instrukcją producenta opryskiwacza. W przypadku braku instrukcji odmierzoną ilość środka dodać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne, ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

Środek ochrony roślin Pyrogal - wskazówki dotyczące stosowania:

  • Aplikację opryskiwaczem ręcznym (plecakowym) wykonać tylko w tych przypadkach, w których stosowanie opryskiwaczy polowych nie jest możliwe (ze względu na ukształtowanie terenu). W takim przypadku w trakcie wykonywania zabiegu należy używać listwy natryskowej o długości co najmniej 1 metra.
  • Zalecana dawka środka w ochronie roślin sadowniczych odniesiona jest do faktycznego obiektu opryskiwania, czyli bocznej powierzchni rzędu drzew, określanej jako „powierzchnia ściany liści” - LWA: Powierzchnia ściany liści [m2 /ha] = (2 x wysokość ściany liści [m] / rozstawa rzędów [m]) x 10 000 [m2 /ha]
  • Obliczenie ilości środka potrzebnego na 1 ha sadu (l/ha) w celu sporządzenia cieczy użytkowej: Ilość środka [l/ha]= zalecana dawka środka na powierzchnię ściany liści [l/10 000 m2 ] x powierzchnia ściany liści [m2 /ha] / 10 000 [m2 /ha]
  • Nie należy przekraczać maksymalnych zalecanych dawek środka: 1,0 l/ha w ochronie jabłoni i gruszy, 2,5 l /ha w ochronie winorośli, nawet w sytuacji, gdy aktualna powierzchnia ściany liści (LWA) wskazywać może na potrzebę zastosowania wyżej dawki.
  • Środek zawiera substancję czynną pirymetanil (związek anilinopirymidynowy - z grupy inhibitorów syntezy metioniny, AP - fungicydy, wg FRAC Grupa 9). W ramach strategii przeciwdziałania odporności sprawców chorób zaleca się m. in.:
    − stosowanie środka wyłącznie w zalecanych dawkach, głównie zapobiegawczo,
    − stosowanie środka przemiennie z innym środkami grzybobójczymi, zawierającymi substancje czynne z innych grup, o odmiennym mechanizmie działania,
    − niestosowanie środków grzybobójczych zawierających substancje czynne z grupy anilinopyrimidyn (AP- fungicydy wg FRAC Grupa 9) częściej niż czterokrotnie w sezonie wegetacyjnym w ochronie jabłoni i gruszy i tylko jeden raz w sezonie w ochronie winorośli.
  • Chronić przed dziećmi.
  • Środek ochrony roślin przechowywać:
    − w oryginalnych opakowaniach,
    − w sposób uniemożliwiający kontakt z żywnością, napojami lub paszą, skażenie środowiska oraz dostęp osób trzecich,
    − w temperaturze 0°C - 30°C,
    − w suchym i dobrze wentylowanym miejscu.

Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Kupujący oświadcza, iż spełnia warunki wymienione w art. 25 ust.3 ptk 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz posiada przeszkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w przypadku środków dla użytkowników profesjonalnych. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Środki ochrony roślin mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie oraz osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają kwalifikacje wymagane dla osób nabywających środki ochrony roślin (art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. ze zmianami). Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Kupującym środki ochrony roślin musi być osoba trzeźwa. Korzystając z oferty oświadczasz, że spełniasz wyżej wymienione warunki.

Uprawa

Zwalczanie agrofagu

Dawkowanie

Termin stosowania

Jabłoń

parch jabłoni

Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 l/ha (0,82 l na 10 tys. m2 LWA – ściany liści). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75-1,0 l/ha (0,62 – 0,82 l na 10 tys. m2 LWA – ściany liści). Wyższą z zalecanych dawek stosować w warunkach większego zagrożenia chorobą. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 3 Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni. Zalecana ilość wody: 700 - 1000 l/ha

Termin stosowania: środek stosować o zapobiegawczo, zgodnie z sygnalizacją lub interwencyjnie do 72 godzin po infekcji od fazy pękania pąka (BBCH 53) do 56 dni przed zbiorem.

Grusza

parch gruszy

Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 l/ha (0,82 l na 10 tys. m2 LWA – ściany liści). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75-1,0 l/ha (0,62 – 0,82 l na 10 tys. m2 LWA – ściany liści). Wyższą z zalecanych dawek stosować w warunkach większego zagrożenia chorobą. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 3 Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni. Zalecana ilość wody: 700 - 1000 l/ha

Termin stosowania: środek stosować o zapobiegawczo, zgodnie z sygnalizacją lub interwencyjnie do 72 godzin po infekcji od fazy pękania pąka (BBCH 53) do 56 dni przed zbiorem.

Winorośl (w uprawie polowej)

szara pleśń (średni poziom zwalczania)

Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 l/ha (2,46 l na 10 tys. m2 LWA – ściany liści). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1 Zalecana ilość wody: 400 l/ha Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste

Termin stosowania: Środek zastosować zapobiegawczo lub interwencyjne natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów występowania choroby, od końcowej fazy kwitnienia (80% kołpaczków opadłych) do początku fazy dojrzewania (jagody zaczynają przybierać kolor właściwy dla odmiany) (BBCH 68 – BBCH 81).

Groch (na suche nasiona)

szara pleśń (średni poziom zwalczania)

Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 l/ha Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1 Zalecana ilość wody: 400 l/ha Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste

Termin stosowania: Środek zastosować zapobiegawczo lub interwencyjne natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów występowania choroby, od początku fazy kwitnienia do końca fazy kwitnienia (BBCH 60 – BBCH 69).